studenci

Nowe kierunki studiów

Kategorie: 

Z przyjemnością informujemy, że odpowiadając na zapotrzebowanie na rynku pracy otworzyliśmy na naszym Wydziale dwa nowe kierunki studiów: Sztuczna inteligencja w analizie danych (studia I stopnia, prowadzony w Instytucie Matematycznym) oraz Sztuczna Inteligencja (studia II stopnia, prowadzone wspólnie przez Instytut Informatyki i Instytut Matematyczny).

Zajęcia na obu kierunkach rozpoczną się w roku akademickim 2025/2026, co oznacza, że już w najbliższej rekrutacji można się na nie rekrutować.

Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na temat tych kierunków: Sztuczna inteligencja w analizie danych, Sztuczna Inteligencja.

44 edycja konferencji Stochastic Processes and their Applications

Kategorie: 

W dniach 14-18 lipca 2025 r. odbędzie się we Wrocławiu 44 edycja konferencji Stochastic Processes and their Applications (SPA). Jest to prawdopodobnie najważniejsza i największa światowa konferencja poświęcona teorii i zastosowaniom procesów stochastycznych, jednemu z kluczowych obszarów badań matematycznych i interdyscyplinarnych.

Konferencje SPA organizowane są pod auspicjami Towarzystwa Statystyki Matematycznej i Prawdopodobieństwa im. Bernoullich, będącego częścią jednego z najstarszych stowarzyszeń naukowych działających na świecie – Międzynarodowego Instytutu Statystycznego (ISI). Wrocławska edycja SPA jest współorganizowana przez Wydział Matematyki Politechniki Wrocławskiej oraz Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego.

Bogaty program konferencji zaprezentuje najnowsze wyniki i kierunki badań w szeroko pojętej tematyce procesów stochastycznych i ich zastosowań. Wrocław stanie się na tydzień światową stolicą rachunku prawdopodobieństwa. Komitet naukowy wybrał już spośród czołowych światowych probabilistów 11 wykładowców plenarnych oraz organizatorów 33 sesji zaproszonych.

Najważniejsze informacje dotyczące konferencji (wykłady plenarne, sesje zaproszone, link do rejestracji i wniesienia opłaty za uczestnictwo, komitety naukowy i organizacyjny) dostępne są już na stronie internetowej Konferencji

Organizatorzy konferencji serdecznie zapraszają pracowników  i doktorantów zainteresowanych tematyką rachunku prawdopodobieństwa i statystki matematycznej do udziału w konferencji. W późniejszym czasie otwarta zostanie możliwość zgłaszania plakatów. Do końca maja 2025 r. obowiązują niższe opłaty za udział w konferencji. Rejestracja udziału odbywa się przez  formularz rejestracyjny.

Seminarium wydziałowe

Kategorie: 

W imieniu Dziekana Wydziału serdecznie zapraszamy pracowników oraz studentów na seminarium wydziałowe, które odbędzie się we wtorek 13 maja o godz. 13:00 (zmiana!) w Instytucie Informatyki w sali 119.

Prelegentem będzie prof. Chen Lei, która wygłosi wykład pt.

Actions of homeomorphism groups on manifolds.

Tradycyjnie, bezpośrednio przed seminarium o godzinie 12:30 Dziekan zaprasza na kawę i ciasto w holu przed salą 119.

Wykład Lei Chen

Kategorie: 

Zapraszamy na wykład popularny Lei Chen,  laureatki Nagrody im. Kamila Duszenki w 2024 r. Wykład pt.

The rectangle peg problem

odbędzie się w poniedziałek 12 maja 2025 o godz. 10:15 w sali HS naszego Instytutu

Streszczenie:
The question whether every Jordan curve in the plane has four points which form a square is called Peg Problem. I will talk about it’s history and the recent proof given by Joshua Greene and Andrew Lobb. The proof uses symplectic topology.

Seminarium wydziałowe

Kategorie: 

W imieniu Dziekana Wydziału serdecznie zapraszamy pracowników oraz studentów na seminarium wydziałowe, które odbędzie się we wtorek 15 kwietnia o godz. 12:30 w Instytucie Informatyki w sali 119.

Prelegentem będzie Prof. Dr Michael Hecht z naszego Instytutu oraz z Mathematical Foundations for Complex Systems Science,CASUS - Center for Advanced Systems Understanding Goerlitz i Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf e. V., który wygłosi wykład pt.

The Fast Newton Transform: Interpolation in downward closed spaces reaching the optimal geometric approximation rates for Bos-Levenberg-Trefethen functions.

Tradycyjnie, bezpośrednio przed seminarium o godzinie 12:00 Dziekan zaprasza na kawę i ciasto w holu przed salą 119.

Dzień Otwartych Drzwi Wydziału Matematyki i Informatyki UWr

Kategorie: 

W sobotę 5 kwietnia 2025 r. zapraszamy na Dzień Otwartych Drzwi Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego.

O godzinie 11:00 zapraszamy do sali 25 w Instytucie Informatyki UWr na ogólnowydziałowy wykład inauguracyjny pt. O szukaniu najkrótszych ścieżek w sieci drogowej w skali przemysłowej, który wygłosi Jan Marcinkowski.

Po wykładzie osoby zainteresowane informatyką zostaną w Instytucie Informatyki, a osoby zainteresowane matematyką oraz sztuczną inteligencją w analizie danych przejdą do Instytutu Matematycznego do audytorium im. Edwarda Marczewskiego (czyli sali EM). Proponujemy im następujący program: 

12:00 Tomasz Elsner, Paweł Lorek, prezentacja kierunków Matematyka oraz Sztuczna inteligencja w analizie danych
12:25 Paweł Lorek, Matematyka w analizie i przetwarzaniu obrazów
13:05 Michał Krawiec, Dlaczego studia matematyczne są jak szwajcarski scyzoryk?
13:40 Atrakcje przygotowane przez studentów

O godz. 14:00 w Instytucie Informatyki UWr w sali 119 odbędzie się spotkanie z dr. hab. Marcinem Preisnerem dla osób zainteresowanych Indywidualnymi Studiami Informatyczno-Matematycznymi.

Pełny program Dnia Otwartych Drzwi Wydziału Matematyki i Informatyki UWr można znaleźć na stronie Wydziału.

Wydarzenia na FB: IM UWr, II UWr

Gala 58. edycji Konkursu PTM na najlepszą pracę studencką z teorii prawdopodobieństwa i zastosowań matematyki

W imieniu Przewodniczącego Oddziału Wojewódzkiego PTM, dr. hab. Tomasza Grzywnego i przewodniczącej Jury, prof. Małgorzaty Bogdan, serdecznie zapraszamy na galę wręczenia nagród w konkursie studenckim na najlepszą pracę z rachunku prawdopodobieństwa i zastosowań matematyki. Uroczystość odbędzie się 4 kwietnia o godz. 15:15 w sali 4.1 budynku C-19 Politechniki Wrocławskiej przy ul. Hoene-Wrońskiego 13c.

W tegorocznej edycji konkursu nagrodę drugiego stopnia otrzymał mgr Witold Płecha z Uniwersytetu Wrocławskiego za pracę magisterską pt. Some limit theorems for random weighted n-partite complete graphs, napisaną pod opieką dr. Piotra Dyszewskiego.

Podczas gali zaprezentowane zostaną nagrodzone prace, a dodatkowym punktem programu będzie prezentacja sponsora konkursu – nowoczesnej firmy badawczo-analitycznej Zymetria, założonej przez absolwentkę UWr, dr Barbarę Krug. O historii Zymetrii i swojej ścieżce kariery opowie Ryszard Krug – szef działu Data Science w Zymetrii i również absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego.

 

Strony

Subskrybuj RSS - studenci