kariera

Mariusz Mirek zaproszony na Międzynarodowy Kongres Matematyków

Profesor Mariusz Mirek z naszego Instytutu został zaproszony do wygłoszenia wykładu w sekcji „analiza” podczas Międzynarodowego Kongresu Matematyków, który odbędzie się w 2026 roku w Filadelfii.

Zaproszony odczyt na Międzynarodowym Kongresie Matematyków to wielkie wyróżnienie. Na kongresie w Filadelfii Mariusz Mirek będzie jednym z dwóch matematyków z polskich uczelni, którzy go dostąpią (obok Adama Kanigowskiego z UJ). Warto jednak wspomnieć, że w sekcji „kombinatoryka” wystąpi również nasz absolwent, zresztą kolega Mariusza Mirka z roku, Wojciech Samotij, obecnie pracujący na Uniwersytecie w Tel Awiwie.

W przeszłości na Międzynarodowym Kongresie Matematyków występowali m. in. Ludomir Newelski i Tadeusz Januszkiewicz.

Lista mówców zaproszonych na ICM 2026

Zrób krok w przyszłość! – X edycja konkursu mFundacji na studencką pracę z matematyki

Kategorie: 

Trwa nabór prac do X edycji konkursu „Krok w przyszłość” na najlepszą pracę studencką z matematyki, organizowanego przez Fundację mBanku. Prace można składać do 31 października 2025 r. 

Do konkursu można zgłosić pracę naukową, licencjacką lub magisterską o tematyce matematycznej, opublikowaną lub wypromowaną w 2025 roku. Praca konkursowa powinna proponować nowatorskie, oryginalne rozwiązania, wskazujące nowe kierunki bądź nowe metody badawcze oraz mieć jednego autora. Laureat konkursu otrzyma 20 tys. zł oraz statuetkę STEFCIO, symbolizującą postać wybitnego polskiego matematyka, Stefana Banacha, przyznane będą też trzy wyróżnienia po 10 tys. zł. Nasi studenci odnoszą duże sukcesy w tym konkursie – we wcześniejszych edycjach konkursu laureatką była Agnieszka Hejna, a wyróżnienia otrzymali Tamara Frączek, Katarzyna Siejek, Daniel Danielski, Wojciech Fica, Maciej Kucharski i Bartosz Sójka.

Strona konkursu

Szkoła dla studentów Baby Steps Beyond the Horizon

Koło Naukowe Matematyków Teoretyków UWr, prof. Ewa Damek (UWr), prof. Piotr Hajac (IMPAN),  prof. Jacek Miękisz (UW) i dr Adam Wegert (AGH) organizują kolejną edycję szkoły dla studentów Baby Steps Beyond the Horizon. Szkoła odbędzie się w Będlewie od 24 sierpnia (kolacja) do 30 sierpnia 2025 r. (śniadanie).

Celem szkoły jest pokazanie studentom rozmaitej i aktualnie żywo rozwijającej się matematyki zanim wejdą w wąską specjalizację. Jest przeznaczona głównie dla studentów ostatniego roku licencjatu i studiów magisterskich, ale doktoranci są bardzo miło widziani. Szkoła odbędzie się w systemie hybrydowym, zdalna transmisja umożliwia uczestnictwo zarówno wykładowcom, jak i studentom z zagranicy, dlatego  wykłady będą po angielsku.

Wykłady powinny być dostępne dla studentów, którzy ukończyli podstawowe kursy analizy, algebry, algebry liniowej, topologii, równań różniczkowych, rachunku prawdopodobieństwa, funkcji analitycznych i analizy funkcjonalnej. Oczekujemy, że każdy z zaproszonych wykładowców spróbuje przybliżyć swoją dziedzinę badań studentom mającym za sobą tylko podstawowe kursy.

Zachęcamy studentów do udziału w tej szkole. Należy się w tym celu zarejestrować, wybierając rodzaj uczestnictwa: on-site bądź online. Studenci, którzy uczestniczą w szkole będą mogli wygłosić referaty (po polsku) i serdecznie ich do tego namawiamy. Rejestracja dla uczestników z UWr trwa do 17 sierpnia.

Więcej informacji na stronie szkoły.

Bin Sun laureatem nagrody im. Kamila Duszenki

Kategorie: 

Laureatem jedenastej edycji Nagrody im. Kamila Duszenki został Bin Sun. Licencjat otrzymał w 2014 r. w Uniwersytecie Yat-sen w Chinach, a doktorat obronił w 2019 r. w Uniwersytecie Vaderbildta pod opieką Denisa Osina. Później odbył staż w UC Riverside i Uniwersytecie Oxfordzkim.. Obecnie jest badaczem Uniwersytetu Stanowego w Michigan.   

Badania Bin Sun wiążą algebry operatorowe oraz L²-niezmienniki z klasycznymi problemami geometrycznej teorii grup. Jest on autorem 12 prac opublikowanych m. in. w Annals of Mathematics, Advances in Mathematics, Duke Mathematical Journal, oraz Mathematische Annalen. Wśród jego wczesnych wyników są fundamentalne prace nt. kohomologii oraz skończonościowych własności grupowej wersji wypełnienia Dehna opublikowane w jego doktoracie. Ostatnio, razem z N. Petrosyanem, zainicjował badania nad L²-kohomologiami wypełnień Dehna dla relatywnie hiperbolicznych grup. Doprowadziło to do weryfikacji hipotezy Singera dla pewnych rozmaitości Einsteina. Wcześniejsze wyniki znalazły zastosowania w szeregu prac nt. algebr grupowych von Neumanna, w których Bin i jego współautorzy otrzymali przełomowe wyniki o sztywności, potwierdzając hipotezy V.F.R. Jonesa i A. Connesa dla szerokiej klasy grup o własności (T) Kazhdana.

Kiedy Bin nie zajmuje się matematyką, spędza czas z rodziną, pływa, gra w badmintona, chińskie szachy i reversi.

Więcej o Kamilu Duszence można przeczytać tutaj.

Nowe kierunki studiów

Kategorie: 

Z przyjemnością informujemy, że odpowiadając na zapotrzebowanie na rynku pracy otworzyliśmy na naszym Wydziale dwa nowe kierunki studiów: Sztuczna inteligencja w analizie danych (studia I stopnia, prowadzony w Instytucie Matematycznym) oraz Sztuczna Inteligencja (studia II stopnia, prowadzone wspólnie przez Instytut Informatyki i Instytut Matematyczny).

Zajęcia na obu kierunkach rozpoczną się w roku akademickim 2025/2026, co oznacza, że już w najbliższej rekrutacji można się na nie rekrutować.

Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na temat tych kierunków: Sztuczna inteligencja w analizie danych, Sztuczna Inteligencja.

Konkursy na zatrudnienie w Instytucie Matematycznym

Kategorie: 

Uniwersytet Wrocławski ogłasza dwa konkursy:

w Instytucie Matematycznym. Zatrudnienie na czas określony maksymalnie na cztery lata z możliwością przedłużenia. Zatrudnienie nastąpi od dnia 1 października 2025 roku.

Termin składania dokumentów w obu konkursach: 23.04.2025.

English versions: University Professor, Assistant Professor

Spotkanie w sprawie wyboru specjalności

Kategorie: 

Spotkanie studentów pierwszego roku z opiekunami specjalności w sprawie wyboru specjalności odbędzie się w poniedziałek 10 marca 2025 r. o godz. 17:15 w sali HS.

Planowane są 5-10 minutowe prezentacje specjalności i czas na pytania od studentów.

Olimpiada Sztucznej Inteligencji

Kategorie: 

Z przyjemnością informujemy, że 17 lutego 2025 roku rozpoczyna się II Olimpiada Sztucznej Inteligencji (OAI). Pierwszy etap zawodów odbędzie się online i potrwa do 22 marca. Nasz Wydział jest jednym z głównych organizatorów! 

Najlepsi uczestnicy będą mieli szansę na udział w międzynarodowych zawodach. W tym roku odbywają się one w Pekinie (zespołowe) i Słowenii (indywidualne). 

Rejestracja na zawody zostanie otwarta przed 17 lutego. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej oraz mediów społecznościowych OAI. 

Partnerami instytucjonalnymi olimpiady są Ministerstwo Cyfryzacji oraz Miasto Wrocław – Wroclaw [Wroclove].

Ministerstwo CyfryzacjiWrocławskie Centrum Akademickie

Strony

Subskrybuj RSS - kariera